Životní cesta nás někdy zavede do slepé uličky, z níž marně hledáme cestu ven. Jak psychoterapie, tak také poradenství představují cennou příležitost, jak ji znovu nalézt.
Psychoterapie nebo poradenství?
Hranice mezi psychoterapií a poradenstvím bývá v reálné praxi velmi křehká a snaha o jejich jednoznačné vymezení a odlišení se stává spíše předmětem častých akademických diskusí mezi odborníky než skutečnou potřebou samotných uživatelů konkrétnímu rozdílu mezi těmito dvěma přístupy opravdu rozumět.
V zásadě lze říci, že zatímco se poradenství zaměřuje na řešení problému, s nímž je klient aktuálně konfrontován (např. ztráta zaměstnání, rozvod, výběr školy, úmrtí blízkého, šikana) a poradce zde v roli experta usiluje o mobilizaci vnitřních a vnějších zdrojů klienta potřebných k jeho překonání, zvyšuje jeho citlivost vůči nedohlédnutým souvislostem, dodává informace, návody apod., psychoterapie směřuje více a hlouběji k samotnému člověku, pomáhá mu objevit, proč myslí, cítí a jedná tak, že je s tím nespokojen a podporuje jej k uskutečnění takových změn, které jeho prožívání a chování učiní trvale uspokojivějším (viz např. Corsini, Wedding, 2008).
Z časového hlediska bývá většina poradenských zakázek vyřešena zpravidla v průběhu jedné až šesti konzultací, psychoterapeutická práce vyžaduje oproti tomu obvykle pravidelná setkávání po dobu několika týdnů či měsíců, někdy i let.
Kdy a s čím mě oslovit?
Spektrum potíží, se kterými se lidé obvykle obracejí na psychoterapeuta, je relativně pestré a většina z nich na počátku stejně často netuší, s čím přesně potřebují pomoci (k vyjasňování dochází až v průběhu prvního setkání).
O návštěvě se nicméně hodí uvažovat např. ve chvíli, kdy:
• trpíte úzkostmi, které Vás obtěžují a omezují
• se často cítíte špatně, přestože z lékařského hlediska se zdá být vše v pořádku
• zažíváte často pocity jako je smutek, stud, vina, zloba, nenávist nebo si stále připadáte někým sledován/a či pozorován/a
• očekáváte ve svém životě výrazné změny a máte z nich obavu
• přestáváte být spokojený/á v partnerském vztahu
• Vás trápí opakující se problémy s druhými lidmi (autoritami, partnerem, kolegy, rodiči atd.)
• máte potíže se zvládáním náročných či naopak zcela běžných situací (v práci, rodině, ve výchově, mezi přáteli apod.)
• se cítíte být pod velkým tlakem kvůli dluhům, ztrátě zaměstnání, nevěře, rozchodu či rozvodu, vážnému onemocnění, úmrtí blízkého apod.
• máte pocit, že se z Vašeho života vytratila radost a pohoda a připadáte si v depresi
• si připadáte vyčerpaný/á a chybí Vám chuť do života
• Váš život komplikuje užívání alkoholu, drog, internetu, hraní hazardních her, nadměrná konzumace potravin apod.
• Vám přináší sebedestruktivní jednání uspokojení nebo se zabýváte myšlenkou na sebevraždu
Co můžete čekat od naší spolupráce?
V průběhu vzájemné spolupráce se snažím o vytvoření autentického a partnerského vztahu založeného na důvěře, respektu a otevřeném dialogu. Psychoterapie a poradenství mohou být totiž účinné pouze tehdy, je-li do jejich průběhu klient skutečně aktivně zapojen (je např. ochotný otevřeně sdílet své pocity a zážitky a intenzivně na sobě pracovat), což předpokládá, aby terapeutický či poradenský proces probíhal v oboustranně komfortním a bezpečném prostoru.
Nebudu Vám rovněž diktovat žádná rychlá a univerzální řešení, ani poskytovat recepty na šťastný a spokojený život. Spíše se společně pokusíme porozumět reálné podstatě Vašich obtíží a nalézt Váš vlastní a unikátní způsob jejich řešení, jenž se ukáže být funkční.
Konkrétní pojetí mé práce vychází především z výcviků a dalšího odborného vzdělání, které jsem v minulosti absolvoval. Jde zejména o integrativní přístup k psychoterapii a poradenství, v jehož rámci se původní východiska dynamické a interpersonální psychoterapie otevírají inspiraci dalších systémů a terapeutických škol (systemická psychoterapie, gestalt terapie, kognitivně behaviorální terapie apod.), a to tak, aby mohl být v určitých situacích volen vždy takový terapeutický postup, jenž vyhovuje klientovým potřebám a představuje rovněž nejkratší a nejšetrnější možnou cestu ke stanovenému cíli.
Řídím se etickým kodexem Evropské psychoterapeutické asociace (EAP), který v současnosti patří k nejvíce respektovaným světovým standardům psychoterapeutické práce (přeložená verze zde).
Máte zájem o spolupráci? Neváhejte mě kontaktovat (k návštěvě nebudete potřebovat doporučení lékaře!).